Nezařazené

Bylinková a zeleninová záhradka pre sliepky

Ak sa rozhodnete pre chov sliepok, rozhodli ste sa dobre. Čerství vajíčka z vlastného chovu nenahradia žiadne kupované produkty. A ani tie BIO. Každá zábavka však niečo stojí, a to platí aj v tomto prípade. Musíte počítať najmä s nákladmi na krmivo. Počas letných mesiacov, si však môžete kŕmenie sliepok podstatne zjednodušiť a taktiež ušetriť financie. Riešením je úžitková záhradka, určená pre sliepky. Pamätajte taktiež na jednu vec. Čím kvalitnejšiu stravu svojim zvieratám poskytnete, tým kvalitnejšie budú vajíčka a prípadne aj ich mäso.

kobout

Šalát a v podstate všetku listovú zeleninu sliepky veľmi ocenia. Vysejte ju pokojne skoro na jar do podlhovastých kvetináčov. Ak je vonku príliš chladno, s pestovaním začnite v teplejšom interiéri. Keď šalát podrastie, črepník umiestnite do slepačieho výbehu. Listovú zeleninu môžete takto vysievať počas celej jari, leta i jesene a priebežne črepníky meniť. Nikdy však zeleninu nevysievajte priamo do výbehu. Sliepky by semená by vyhrabali a vyzobali. N miestach kde sa sliepky pasú, môžete vysadiť i cukety, tekvice, uhorky, alebo papriku. Veľmi dobým riešením je napríklad topinambur, či rebarbora. Ide o trvácne rastliny, ktoré budú rásť  každý rok a bez vašej starostlivosti.

slepice

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou takejto záhradky sú bylinky. Tak ako nám, aj sliepkam urobia len dobre. Vhodné sú najmä trvalky, ako napríklad materina dúška, tymian, pažítka, oregano, alebo mäta. Ak sa vám však urodí viac bazalky, alebo iných jednoročných bylín, pokojne niekoľko rastliniek ponúknite i sliepkam.
Ovocné kry by taktiež nemali chýbať. Ideálne sú napríklad červené a biele ríbezle, maliny, černice, arónia, alebo rakytník. Ten je navyše pre sliepky výborným zdrojom vitamínov, najmä vitamínu C a dôležitých minerálov. Šípové ruže a trnky, sliepkam taktiež iba prospejú. Do výbehu však zasaďte už väčšie kríky, aby ich sliepky svojimi zobákmi nezničili. Dostatočne silné rastliny ich „útoky“ bez problémov prežijú.