Rubriky
Dom a byt

Niečo ako darček k Vianociam

Vaše deti sa už nemôžu dočkať. Tajne ujedajú čo najrýchlejšie čokoládové políčka z adventného kalendára, aby už tu bol ich vytúžený Štedrý večer, kedy sa splní každé želanie a zvonček im oznámi, že majú čo najrýchlejšie bežať ku stromčeku. Veď sa na ten tajomný večer tešia každý rok. A vy im zakaždým veľmi ochotne pripravíte prekvapenie, aby ste tú ich radosť mohli znovu vidieť. Je to najkrajší čas v roku, kedy sa všetci zídete pri vôni ihličí a zaspievate si spoločne koledy.

Veľmi pekným darčekom môže byť aj úprava ich izbičky, ktorú rozžiarite pomocou detského koberca. Mali by ste sa zamerať na detske koberce, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov, ale zároveň sú pohodlné a príjemné na dotyk.
Čas hier môže začať
Práve tie najmenšie deti si veľmi rady hrajú priamo na zemi, pretože tak môžu ovládať pohodlne svoje hračky, najmä tie na štyroch kolesách alebo si tu stavajú https://dennikn.sk/965678/bratislavski-developeri-stavaju-mrakodrapy-na-rope-toxicke-latky-sa-z-apollky-siria-podzemim-mapy/hrad z kociek.
Potrebujete im zaistiť hlavne teplo od podlahy, pretože čo si budeme nahovárať, plávajúca podlaha je celkom chladná, hlavne v zimných mesiacoch si to uvedomujeme ďaleko viac. Mali by ste voliť skôr koberec s nižším vlasom kvôli upratovaniu a opotrebení a nemal by byť ani príliš hrubý. Buď ním môžete pokryť celú miestnosť alebo si vybrať nejaký kusový pre väčšiu časť izby. Pod taký by mala ešte prísť protišmyková podložka, aby sa nikto nezranil.

Radšej voľte univerzálne farby a vzory, ktoré sa hodí ako pre dievčatá, tak i pre chlapcov.
A práve pomocou pekného koberca im tu vytvoríte malé kráľovstvo. Pamätáte, ako vás váš malý synček prosil, aby ste mu namaľovali auto dráhu na štvrtky papiera, aby na nej mohol jazdiť so svojím autíčkom. To už nebudete musieť, stačí mu kúpiť podložku v 3D rozmere práve s motívom cesty a dopravných značiek, na ktoré sa bude môcť predviesť so svojím vozovým parkom. Záleží len na potrebách a prianiach vášho dieťaťa. Môžete skúsiť aj motív mesta, zvieracie farmy alebo u dievčatiek podmorský svet morskej víly alebo ľadového kráľovstva, ktoré je teraz veľkým hitom.

Rubriky
Dom a byt

Ako prepojiť záhradu s domom pomocou sklenených dverí

Sklenene posuvne dvere LMmont sú super riešením, ak chcete časť svojho domu prepojiť so záhradou alebo inou časťou exteriéru. Ako sme mohli v našom dome zistiť, nie vždy je však toto riešenie úplne najlepšie, a to hlavne z estetického hľadiska. prvé sklenené dvere, ktoré boli skutočne obrovské, sme si nechali namontovať na takú stranu domu, z ktorej sme videli len susedov plot. Po chvíľke sme zistili, že máme žalúzie zatiahnuté viac, ako odtiahnuté. Ten pohľad na starý ošarpaný plot nás proste strašne znervózňoval. Viete na čo sme vlastne prišli? Veľké sklenené dvere alebo i priečky a okná, musíte vnímať ako obrovský obraz na vašej stene, na ktorý sa chcete pozerať, na ktorý sa budete chcieť pozerať a ktorý vás neomrzí ani po rokoch.

Sklenené dvere v obývačke, za ktorými sú zelené stromy

Čo by malo byť za sklenenými dverami?

Záhrada, príroda, stromy, jazierko, krásny kút na vašom pozemku, políčko so zeleninou, kvetmi alebo bylinkami. Jednoducho len pekné a príjemné veci, na ktoré sa radi pozeráte. Sklenené dvere nadpriemerných tvarov taktiež nepôsobia najlepšie, ak sú otočené – orientované – smerom do rušnej ulice alebo smerom k ceste. Takto nebudete mať žiadne súkromie, no a, čo vám budem hovoriť, pohľad na chodiacich opilcov a autá, to nie je úplne to pravé orechové. Ak chcete dopredu zstiť, kde sa vám bude váš výhľad na záhradu páčiť asi najviac, proste sa postavte k danej stene domu a pozerajte na to, čo vidíte. Páči sa vám to? Ok, tak na tejto stene domu môžu byť veľké sklenené dvere. nepáči sa vám to, ale že ani náhodou? Tak rýchlo choďte k inej stene a pozorujte svoje okolie až dovtedy, kým neprídete na ten najkrajší pohľad, ktorý chcete mať pred očami v lete, v zime, na jar aj na jeseň. Mimochodom, aj to je celkom podstatné. Dané miesto, by sa vám malo páčiť počas všetkých ročných období. Preto sa s kúpou a montážou nových sklenených dverí extrémne neponáhľajte a dobre sa rozhodnite.

Muž sedí pri veľkej presklenej stene a pozerá sa von

Rubriky
Dom a byt

Sklo je niečo oveľa viac, než len módny doplnok interiérov

Nielen obyčajné zrkadlo či malá váza dnes predstavujú doplnky zo skla, ale interiér ako aj exteriér začína zdobiť sklo a stavebný materiál, respektíve sme svedkami sklenených dverí, sklenených deliacich stien, sklenených zábradlí, či dokonca sklenených schodov. Tieto doplnky okrem ich klasického využitia však obohatia dané priestory svojim krásnym dizajnom a prevedením. Sklo ako číry materiál je elegantné a estetické už samo o sebe, no ale ak som spomenul prevedenie, priam univerzálnou nádherou môžeme nazvať Ohýbané sklá.
skleněný nábytek
Každopádne všetky spomenuté doplnky sa tešia popularite z dôvodu estetických, ale aj praktických a originálnych vlastností, aké ponúka práve sklo. Spomeňme tak tú najznámejšiu vlastnosť- prepúšťanie svetla do interiérov. Budovy a následne interiéry vybavené sklom majú tendenciu byť prirodzene osvetlené a toto svetlo šíriť miestnosťami, v akých sa nachádzajú práve prvky zo skla. Takéto prevedenie bolo typické napríklad pre kancelárske priestory, no podobný variant sa už uchytil aj v moderných domácnostiach. Číre sklo má univerzálne vlastnosti, no na druhej strane je neutrálne v dobrom slova zmysle,teda nič ním nepokazíme, skôr naopak. Dokáže nasať farby okolia a dokonale sa danému priestoru prispôsobiť, nech ho umiestnime prakticky kamkoľvek a v akejkoľvek forme či už vravíme o sklenenom zábradlí, sklenených dverách,… interiéri alebo exteriéri.
prosklená zasedačka
Preto by bola naozaj škoda, využiť sklenený materiál len v podobe vázy či zrkadielka, nemyslíte? Správny výber skla ako stavebného materiálu pre vaše vnútorné alebo vonkajšie priestory dokáže vizuálne zázraky a dopraje vám aj svoje praktické stránky či dokonca bezpečnosť. Áno, všetky tieto vlastnosti ponúka práve spomenutý materiál, stačí sa len v prípade záujmu na danú tému viac informovať a zistíte, že sklo je niečo oveľa viac, než len obyčajný módny trend.

Rubriky
Dom a byt

Vezmite to pekne od podlahy

Je potrebné si uvedomiť, že práve tu bude treba pevnejší materiál, ktorý niečo vydrží. A nepoškodíte ju pri mechanickej záťaži a bude odolná proti chemikáliám. Mal by byť kvalitný a odolný. Okrem betónu máte samozrejme aj iné možnosti. Veď nemusíte zostať u nevzhľadné šedi. K dispozícii je celý rad náterov v rôznych farbách, špeciálne rohože alebo epoxidový náter v zaujímavých dizajnoch.
Musíte počítať aj s tým, že sa občas objaví škvrna od oleja alebo nafty. Podlaha do garáže by sa mala ľahko udržiavať, upratovať, a preto sa hodia povrchy bez škár a poréznosti, ktorý ľahko zotrite aj v zime, kedy býva z auta najväčší neporiadok.

garáž

Vyskúšajte epoxidový náter

Epoxid patrí práve medzi najodolnejší. Používa sa napríklad v skladoch s veľkou záťažou alebo vo výrobných halách. Jej položenie je síce trochu zložitejšie a vyžaduje podklad bez akýchkoľvek nečistôt. Vďaka tomu vám vydrží povrch aj niekoľko rokov. S chemikáliami sa ale moc nepriatelí, napríklad po benzíne môže zostať zafarbená škvrna. Jeho výhodou je, že si môžete vyberať aj farebnú variantu alebo aj špeciálny dizajn v podobe terakoty alebo žuly. Jedná sa ale o najlacnejší variant, čo býva často rozhodujúcim bodom.

A čo napríklad dlaždice?

V prvom rade musia byť ale pevné. Ideálne sa hodia práve tie, ktoré sa trebárs pokladajú na terasu. Pokládka je rýchla, len je potrebné vyriešiť finálne úpravy. Povrch musíte ošetriť špeciálnymi prípravkami, aby sa zacelili póry a do dlaždíc nevnikla vlhkosť a následne sa impregnuje. Dlhodobá údržba je veľmi jednoduchá.

Ako postupovať pri nátere

Pri betóne prebieha náter hneď v niekoľkých vrstvách, kedy sa podklad nesmie drobiť a musí byť očistený od prachu a ďalších nečistôt.Prvý náter je vlastne penetrácia, ktorá môže byť redšia. Ďalšie dve vrstvy už musia mať hustejšiu konzistenciu, ako posledné sa použije tvrdidlo. Pri práci dobre vetrajte, aby sa vám neurobilo zle.

veterán

Pokiaľ nie je garáž toľko zaťažená, môžete použiť gumové rohože alebo PVC.
Vždy všetko dopredu uvážte, než si zvolíte pre vás vhodný povrch. Niekedy môže poradiť aj odborník.

Rubriky
Dom a byt

Opatrovateľka alebo škôlka?

Potom prídu dni plné nedostatku spánku, dojčenia, prebaľovania a tak to ide stále dokola až do chvíle, keď sa mamička musí vrátiť do práce. Potom tu stojí pred otázkou, kam toho drobčeka dať. Komu ho mám zveriť?

To je otázka, ktorá môže padnúť v podstate v každej rodine. Veľa ľudí si stále myslí, že pestúnku si zaobstarávajú len karieristky. Lenže žijeme v dobe, keď sa nedá dlhodobo žiť len z jedného platu. Rodičovské príspevky sú veľmi nízke a škôlky často preplnené. A u tých súkromných sú ceny pre niektoré z nás astronomické. Otázka pestúnky je potom opodstatnená aj v menej majetných rodinách.

prarodiče

Za všetko hovoria skúsenosti niektorých mamičiek. Môžete sa ocitnúť v situácii, kedy vám šéf na rovinu povie, že vám miesto bude držať len dva roky, takže je potom na vás, ako si to zariadite, keď ide o opatrovanie detí. Potom by vás totiž preradili na nižšiu pozíciu a tomu by zodpovedal aj váš plat. Navyše si musíte uvedomiť, že vaše náklady sa naozaj zvýšili. Väčšina z nás platí ešte hypotéku alebo lízing na auto a to nehovoríme o denných nákladoch. Takže, ako sa rozhodnete?

V každom meste nemáte k dispozícii jasle alebo je tam už proste plno. Podobne totiž uvažuje mnoho žien, ktoré sa potrebujú vrátiť k svojej profesii. Na škôlku je ešte v dvoch rokoch vášho potomka príliš skoro. Nemáte ani babičku? Tak to je nemilé! V tom prípade je tu už naozaj len jedna možnosť a tou je opatrovateľka.

Existuje rad agentúr, ktoré majú pod sebou osvedčené pestúnky, takže tu nemusíte mať strach, že by vášmu chrobáčikovi niekto ublížil. Ale stráženie bude určite aj tak dosť drahé. Budete si to vôbec môcť dovoliť?

dítě

Potom je tu ešte druhá možnosť a to hľadať v súkromných inzerátoch. Niekedy ponúkajú svoje služby študentky alebo aj mamičky, ktoré sú na materskej dovolenke a majú už skúsenosť so svojimi vlastnými deťmi. Alebo si môžete vybrať aj pani na dôchodku, ktorá si tak splní svoj sen, že bude pre niekoho babičkou. Okrem stráženia vám môže ešte upratať alebo uvariť a vy môžete pokojne chodiť do práce. Dôležité je, aby si váš potomok na pani na stráženie zvykol a mali sa navzájom radi.