Nezařazené

Opustené ostrovy

Niektoré príbehy môžu byť pochované aj po stáročia. Často by sme radi na históriu zabudli, úplne ju vymazali, ale stopy po našej civilizácii, zásahoch do prírody, pokroku, avšak je takmer nemožné, aby sme ich zotreli.
Projekt Opustené ostrovy vrhá svetlo na zabudnutú históriu prostredníctvom interaktívnej mapy, ktorá ukazuje 12 území, ktoré boli vyľudnené. Mapa Opustených ostrovov umožňuje cestovať po svete a pripomínať si tieto udalosti, dozvedieť sa menej známe fakty a pozrieť si obrázky z družíc.

japonsko

  • Atol Bikini (Marshallove ostrovy) – žilo tu asi 200 ľudí, ktorých vysťahovali kvôli sérii asi 20 nukleárnych testov, vrátane najsilnejšieho výbuchu v histórii Ameriky. Dodnes je neobývateľný.
  • Ostrov Hashima (Sudán) – je známy z filmu Skyfall. Ťažba uhlia zamestnávala viac ako 5 000, až kým neboli všetky zásoby vyčerpané.
  • Ostrov Suakin (Sudán) – 3 000 rokov bol strategickým prístavom Stredomoria. Budovy boli zdobené koralmi, okrášlené kamennými rytinami a drevorezbami. Ich sláva pominula, keď sa dopravné trasy odchýlili. Jeho históriu už pripomínajú len ruiny.

opuštěná

  • Hadí ostrov (Brazília) – na ostrove je až 4 000 vreteníc. Hady ostali na pevnine uväznené potom, čo bol ostrov odstrihnutý od pevniny stúpajúcou hladinou oceánu. Začiatkom 20-teho storočia chcela veľká spoločnosť na ostrove založiť prosperujúce banánové plantáže, ale hady rýchlo tento boj o územie vyhrali.
  • Ostrov King (USA) – na ostrove sa niekoľko storočí cítili doma Inuiti, ktorí si na ňom založili osadu. V 20-tom storočí, v snahe modernizovať kmene, boli miestne deti odvlečené na aljašskú pevninu a zvyšok ich čoskoro nasledoval.

beton

  • Ostrov Spinalonga (Grécko) – ostrov slúžil ako sanatórium pre ľudí postihnutých posledným štádiom lepry. Život bol pre nich v odlúčení neznesiteľný, mnohí pacienti spáchali samovraždu skokom z opevnenia na skaly. Po objave liečby ostal ostrov prázdny.
  • Ostrov Nomans Land (United States) – obyvatelia boli vysťahovaní, keď si z neho námorníctvo spravilo cieľ pre nácviky bombardérov. Na ostrove ostalo množstvo nevybuchnutej munície, olova a iných toxínov.
  • Ostrov Ross (India) – na ostrove žili Indovia, neskôr slúžil Britom na väznenie ťažkých kriminálnikov. V roku 1941 ostrovom otriaslo zemetrasenie, ktoré takmer všetkých vyhladilo.

  • Ostrov Okunoshima (Japonsko) – v rokoch 1929 až 1945 sa na ostrove vyrábal jedovatý plyn. Keďže Japonsko touto produkciou porušilo medzinárodné zákony, ostrov zmazalo z oficiálnych máp. Po vojne bola továreň objavená, spolu s populáciou králikov používaných na pokusy. Dnes má ostrov hotel, ale žiadnych stálych obyvateľov. Je zakázané králiky loviť či doniesť iné zvieratá.