Nezařazené

Ako správne vybrať záclonu?

Určite to poznáte – vyberáte si tú správnu záclonu, cez ktorú sa budete pozerať von oknom z Vášho domu, budete sa jej dotýkať a zároveň túžite mať všetko zladené a útulné.
Preto pri výbere tej správnej záclony musíte vziať do úvahy:záclony.jpg

  • Typ interiéru a farebné zastúpenienábytku a doplnkov. Dnes sú v móde rôzne interiérové štýly, ktoré je potrebné rešpektovať pri výbere záclony. Ak uprednostňujete napr. prírodný štýl s teplými farbami vhodnou voľbou sú skôr béžové až smotanové záclony s jemným moderným vzorom. Snehovo biele záclony by v tomto type interiéru pôsobili rušivo. K rustikálnemu štýlu sa odporúčajú záclony s čipkou alebo bordúrou. Nechajte sa inšpirovať dostupnou literatúrou a skúsenosťami bytových dizajnérov. Naštudujte si čo najviac informácií o štýle Vášho interiéru a prispôsobte tomu svoj výber.

Aktuálny moderný trend sú prírodne biele až smotanové záclony, čisto biele farby sú na ústupe.záclony v okně.jpg

  • Riasenie záclony – nikdy ho nepodceňujte. Je to veľmi dôležitý prvok pri kúpe záclony, iba správne a dostatočne nariasená záclona dokonale ukáže a vyznie. Odporúča sa 2,5-3 násobok šírky okna.
  • Záclona iba do určitej výšky okna – o tejto variante radšej neuvažujte. Aj keď máte radi výhľad z okna časom nebudete spokojní. Skúsenosti zákazníkov to potvrdzujú. Dlhé záclony pôsobia elegantnejšie a dodávajú interiéru dokonalejší vzhľad. Ak predsa len neodoláte výhľadu z okna vhodným riešením sú romanticky nariasené a prekrížené záclony. Aj tu ale treba dávať pozor na to, aby sa typovo hodili do interiéru.
  • Typ svetovej strany –  pre okná na severnej strane nevoľte husto tkané záclony, mali by ste v interiéri zbytočne tmu. Naopak oknám orientovaným na južnú stranu tento typ záclony priam vyhovuje. Záleží aj na veľkosti okna, platí pravidlo, čím väčšie okno, tým jemnejšia záclona. Hustá záclona na veľkom okne pôsobí príliš masívne a neútulne.
  • Zloženie a použitý materiál –parametre, ktoré sú pre nás dôležité najmä z praktického hľadiska. Dnes je už väčšina záclon z PES a nie je potrebné ich žehliť. Aj keď, poznáte to, mnohé z nás ich podľa vzoru našich mám žehlia naďalej. Dostupné sú aj záclony s prímesou ľanu alebo bavlny. Sú obľúbené, moderné, pôsobia príjemne a teplo. Pri ich kúpe je potrebné počítať s tým, že sa pri praní čiastočne zrazia. A samozrejme ich žehlenie je nevyhnutnosťou.

Samotné rozhodnutie je na Vás, preto počúvajte aj svoju intuíciu.