Móda

Okuliare pre každého

Okuliare sú snáď doplnkom každého z nás. Existuje niekoľko typov či už ide o dioptrické alebo slnečné ba dokonca imidžové. Vlastníte aspoň jeden druh?

Okuliare pre každého

Trošku z histórie vzniku okuliarov

Ani by vás nenapadlo, že okuliare môžu mať nejakú históriu. V skutočnosti majú a začali sa nosiť začiatkom 14. storočia. Tvar okuliarov sa samozrejme zmenil a mení sa zakaždým. V minulosti ženy nosili okuliare, ktoré boli pripevnené na rámčekoch, ktoré mali akúsi rukoväť. Nosil sa však aj taký typ okuliarov, ktorý bol na retiazke. Muži nosili okuliare, ktoré pre zmenu nemali žiadny rám, ale fungovali na báze štipcovania. Zaujímavé však?

woman-1846127_1920

Späť do súčasnosti

Existuje niekoľko typov okuliarov, ktoré nám slúžia pre naše zdravie a krásu.

Ochranné slnečné okuliare- slúžia nám hlavne na ochranu očí pred slnečným žiarením. Vieme veľmi dobre, že nášmu zraku vadí striedanie z tmy na následné ostré svetlo. Preto keď sa začína letná prázdninová sezóna, nesmú nám slnečné okuliare chýbať.

lens-4818784_1920

Alternatíva okuliarov- kontaktné šošovky-môžeme ďakovať, že takáto alternatíva existuje. Používajú ju hlavne ľudia, ktorý majú problém nosiť okuliare. Sú to napríklad ľudia, ktorí pracujú v oblasti športu. Okuliare by im pri výkone mohli skutočne vadiť ba dokonca spôsobiť ujmu na zdraví. Pýtate sa prečo a akú ujmu mám na mysli? Zamyslite sa na to, ak by futbalista počas zápase mal mať na sebe okuliare nemuselo by to dobre dopadnúť vtedy, ak by protihráč kopol loptu do tvári tak silno, že v prípade dioptrických okuliarov by sa mu rozbili rovno na tvári. Ostatné si môžete domyslieť. Preto kontaktné šošovky sú záchrana pre takýto typ ľudí. Môže ich nosiť naozaj každý, sú určené aj pre takých, ktorý si chcú zakryť nedostatky zraku takzvané defekty oka, ktoré šošovky napravia.

Výber okuliarov a kontaktných šošoviek

Tvarov a farebných prevedení ba dokonca značiek existuje naozaj nespočetne či už ide o slnečné okuliare alebo dioptrické ale tiež imidžové. Šošovky majú veľký výber farieb od klasických až po nezvyčajné. Existujú dva druhy mäkké a tvrdé.

Tak čo, ktoré vlastníte vy?