Nezařazené

Tri faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri rozhodovaní o začatí podnikania vo východnej Európe

Existujú tri hlavné piliere, na ktorých sú založené štartovacie ekosystémy: talent, finančné zdroje a spôsob myslenia.

bukurešť

1. Talent
V dôsledku rumunského vzdelávacieho systému, jeho hlavné mesto Bukurešť zažíva novú vlnu technologických podnikateľov a ďalšie mestá ako Cluj profitujú z ekonomického potenciálu a podnetov tejto generácie talentov
Starosta Kluže Emil Boc vyhlásil, že spoločnosti bojujú prilákať najlepších kandidátov. Nie je prekvapením, že technickí giganti, ako sú Amazon, Gemini a Xerox, budujú kancelárie alebo už majú infraštruktúru vo východnej Európe a etablovali sa ako účastníci v súťaži o bohatstvo technických talentov, ktoré sú k dispozícii.

2. Finančné zdroje
Využitie tohto prostredia pre začínajúce podniky vo východnej Európe je prvým technologickým jednorožcom v Rumunsku, UIPath, ktorý má v súčasnosti hodnotu 3 miliardy libier a má viac ako 1 000 zamestnancov. Clever Taxi, ktorý má 17 000 vodičov a 600 000 zákazníkov a Vector Watch, ktorý bol spustený v roku 2015 a od tej doby ho získal FitBit.

Napriek impozantnému rastu týchto spoločností sa však podľa európskeho prehľadu výsledkov inovácií zdá, že niektoré z najvýznamnejších prekážok, ktoré bránia rozvoju východoeurópskeho rozvoja, je prístup k investíciám do rizikového kapitálu. Celkové investície rizikového kapitálu v Rumunsku sa v skutočnosti rovnajú len 0,0001% HDP v porovnaní s priemerom EÚ 0,027%, podľa Invest Europe.

podnikání

K ďalším kľúčovým inhibítorom pokroku vo východnej Európe patrí nedostatok dôvery v preukázanú cestu k úspechu, ako aj veľmi malá podpora zo strany vlády v porovnaní s obrovským zameraním Spojeného kráľovstva na podporu a inšpirovanie podnikateľského správania.

3. Spôsob myslenia
Spôsob myslenia vo východnej Európe jasne rastie a získava medzinárodné uznanie. Vibrujúci štartovací ekosystém je však v plienkach a sleduje relatívne neotvorenú cestu, keď domáci podnikatelia čelia väčšej neistote ako tí, ktorí pracujú v západnej Európe.