Nezařazené

Ako šetriť silami a robiť veci efektívnejšie

Pravdepodobne viacerých nás už za život stihol zaskočiť nepríjemný pocit demotivácie,úbytok nápadov a absolútnej straty energie. A ako vieme, práve energia je potrebná k nápadom i motivácii niečo v živote robiť a o niečo sa vlastne snažiť. Fakt, že sa občas nachádzame v tom neplodnom bode môže mať za následok práve únava alebo fakt, že veci robíme neefektívne. Ako si teda udržať dostatočnú silu a tieto stavy eliminovať na minimum?
Snažiť sa vyhnúť veciam, ktoré nás o ňu oberajú a sú neefektívne ako v týchto prípadoch:

deprese

Nemáme určené priority a tým pádom takmer pravidelne robíme veci, aké sú pre nás v skutočnosti menej podstatné a tým nám zostáva menej času i síl, ktoré sme mohli venovať pre nás pozitívnejším a efektívnejším činnostiam. Pokiaľ niektoré vedľajšie veci zo svojho života vylúčiť nechceme, aspoň ich zaraďme na nižšie miesto záujmu, ale čo je však dôležitejšie, najskôr si musíme určiť prvé priečky. Od vrchu postupne nadol, určitý poriadok v našom pravidelnom živote určite neuškodí, práve naopak. Je kľúčovým!

Priveľa sa bojíme názoru druhých a v skutočnosti má každý z nás má svoj vlastný svet. Zbytočne veľa energie strácame práve strachom z toho, čo si o našich krokoch myslia druhí a ako ich zhodnotia.

Strach z neúspechu je ďalšou pomerne rozšírenou „fóbiou“, ktorá nám uberá sily. Je síce ľahké povedať nebojte sa, ale skutočne dobrá rada znie asi takto: Strach nám uberie možno toľko alebo ešte viac síl ako samotný akt. Na občasný neúspech predsa musíme byť pripravení, svet sa ešte nezrúti. O tom by vám vedeli povedať aj tí najúspešnejší z nás. Dôležité však je nevzdávať sa.

kontrola

Čakanie na úspech a nové nápady je unavujúce hlavne po psychickej stránke a predovšetkým neefektívne. Zmysluplnejšie túto energiu využijeme, ak sa budeme snažiť chytiť vecí s reálnym základom, respektíve ak pre úspech a nové nápady začneme niečo robiť. Nový smer sa nám následne začne ukazovať aj sám, len treba nejako začať.