Nezařazené

Ako spraviť zo spálne to pravé miesto na spanie

 Celý deň nám klipkajú oči a najradšej by sme si hodili „šlofíka“, no keď sa večer konečne dostaneme do postele, zrazu sa nám nedá zaspať. Takýto scenár pozná nejeden z nás. Každou bunkou tela cítime únavu, no naše oči sa nie a nie uložiť na spánok. Nervózne pozeráme na hodiny a zúfalo prepočítavame, ako málo hodín ostáva do zvonenia budíka. Namiesto rátania ovečiek by sme však mali vykonať v spálni pár zmien, vďaka ktorým budeme spať ako bábätká.
 kobereček před postelí
Poriadok je základ
Nemusíme vysvetľovať, že neporiadok na nás nepôsobí dobre a uvoľňujúco. A už vôbec nie v spálni. Neporiadok sa považuje za rušivý element, ktorý môže sčasti stáť za našou nespavosťou. Spálňa by mala pôsobiť ako romantické, ničím nerušené miesto, čomu kopa hábov či iných zbytočností naozaj neprospieva. Všetky nepotrebné veci uložte do skríň, pod posteľ, či najlepšie, do inej miestnosti.
 
Preč s elektronikou
Niektoré veci naozaj nemajú čo v spálni hľadať. Reč je hlavne o elektronike. Televízia, notebook či mobil vysielajú škodlivé elektromagnetické vlny,  ktoré môžu mať veľmi nepriaznivé účinky na náš spánok. Namiesto zaspávania pred televízorom vyskúšajte zaspávanie pri príjemnej, upokojujúcej hudbe.
 kniha v posteli
Aké ďalšie veci nepatria do spálne?
Podľa feng shui by sme sa mali vzdať zrkadla v spálni. Zrkadlo odráža množstvo energie a môže spôsobiť nervozitu, nepokoj a následnú nespavosť. Faktom ostáva, že pri rannej úprave je zrkadlo v spálni naozaj veľkou pomôckou. Ideálnym riešením je umiestnenie zrkadla na vnútornú stranu dverí vášho šatníka.
Pracovný stôl
O tom, že práca naozaj nepatrí do spálne, nemusíme veľa písať. Preč so všetkým, čo je spojené s prácou alebo nám pripomína naše povinnosti. Už len prítomnosť pracovného stolíka nám zabraňuje úplne vypnúť a prestať myslieť na prácu. To isté platí aj o kalendári či našom diári, do ktorého si zapisujeme všetky povinnosti.
 
Ďalšie tipy na dobrý spánok
·         Teplota izby v noci by mala byť o niečo nižšia ako cez deň, ideálna je okolo 18 °C.
·         Farby spálne by mali byť jemné, upokojujúce. Odporúčajú sa odtiene bielej,  jemnej modrej, zelenej či fialovej. Krikľavé a tmavé farby sú tabu.
·         Žiadne rodinné fotky. Tie v nás vyvolávajú zbytočné emócie či spomienky, ktoré sa nám môžu honiť hlavou celú noc.
·         Vhodný matrac je základom dobrého spánku, preto jeho voľbu poriadne zvážte.
·         Vôňa levandule pôsobí upokojujúco. Pred spaním zapáľte sviečku s jej vôňou či pokvapkajte vankúš pár kvapkami levanduľového oleja.