Nezařazené

Hliník alebo plast? Každý materiál má pri výbere okien svoje plus

Pri stavaní alebo rekonštrukcii domu definitívne príde aj otázka týkajúca sa výberu tých najvhodnejších okien. Kde a ako ich umiestniť, akých by mali byť rozmerov, ale v prvom rade asi úvaha, ktorý typ materiálu okien má najlepšie vlastnosti odpovedajúce konkrétnej potrebe nášho bývania.

barák

Pokiaľ sa na výber pozeráme z hľadiska izolačných vlastností, pokoj na duši môžeme mať pri výbere každého z dostupných materiálov, dnes je zárukou teplo-izolačnej vlastnosti každá z možností na trhu a to v pomerne rovnakej miere. Ale materiál okien sa podpisuje aj na iných vlastnostiach (nielen teplo-izolačných) a teda aj na iných faktoroch ich kvality v konkrétnych bodoch a v neposlednom rade na kvalite nášho bývania. Treba rátať s tým, že každá voľba má z tohto pohľadu v určitých dôležitých oblastiach svoje plusy, ale oproti inému materiálu aj nedostatky. Čiže 100 % voľba zrejme neexistuje, mali by ste si vopred rozmyslieť, aké vlastnosti od okien hľadáte a požadujete konkrétne Vy a Vaša stavba.

Plast– Jednou z najčastejších možností je voľba plastových okien a to predovšetkým kvôli najprijateľnejšej cene a priam výbornej charakteristike týkajúcej sa teplo-izolačných vlastností. Netreba zabúdať ani na fakt, že tento materiál si v podstate nepýta žiadnu údržbu a aj napriek tomu sa jeho životnosť odhaduje na cca 30 rokov. Ich kvalita sa ale nedá posúdiť len tak na prvý pohľad, pretože v tomto smere hrá dôležitú úlohu ich vnútro, čiže kovová výstuha profilu, ale aj sila plastových stien.

vila

Hliníkové okná sú síce cenovo drahšou, ale viditeľne štýlovejšou a luxusnejšou voľbou, ktorá vydrží odhadom až 100 rokov a poskytuje možnosť nadmerných rozmerov, ktorú využijeme ako dizajnovo perfektný, ale aj praktický doplnok. Táto možnosť ukáže naozaj skvele, ale má aj inú výhodu a tou je fakt, že budeme mať perfektný výhľad na celý exteriér nášho pozemku. Aby som to zhrnul, ide o špičkovú voľbu, vhodnú pre zákazníkov hľadajúcich komfort a luxus, nehľadiac na vyššiu cenu.