Nezařazené

Nákupná maniačka

Shopolička. Patologické nakupovanie. Chorobné nakupovanie. Nakupovanie, v ktorom máte radosť, keď vidíte nový výklad a pri cinknutí pokladne sa vám vyplaví neskutočné množstvo endorfínov. Keď prechádzate okolo výkladu, figuríny na vás žmurkajú a volajú vás nakupovať. No a samotný vstup do obchodu je pre vás už istým ortieľom nákupu. Nákupu, v ktorom nakúpite neskutočné množstvo vecí, pretože máte pocit, že všetky tie veci potrebujete.

nákupní tašky

Potrebujete ich naozaj?
Veruže nie. Nákupní maniaci nakupujú obrovské množstvá vecí, ktoré vôbec nepoužívajú a stoja im v skrini. Im nejde o to, že si nemajú čo obliecť. Im ide o ten slastný pocit pri nákupe. O tie krásne pocity pri vyberaní tovaru. O radosť z nakúpených vecí.
Nakúpia, hodia do skrine a plávajú životom ďalej. Častokrát títo ľudia majú v skriniach tony čisto nového oblečenia, ktoré nikdy nemali na sebe. Nakúpili ho len preto, že nevedeli odolať nákupu.

Toľko nákupov, to musí byť choroba pre bohatých!
Bohužiaľ, nie. Tejto mánií často prepadnú ľudia, ktorí nemajú veľa peňazí nazvyš. Takíto ľudia sa neskôr ocitajú v kolotoči dlhov a pôžičiek, z ktorého nie je ľahká cesta von. Bez odbornej pomoci si samy nevedia pomôcť. Dôležité je, aby si uvedomili svoju závislosť a rozhodli sa, že s tým chcú niečo robiť. Samozrejme, tak ako pri iných závislostiach, tak aj pri tejto potrebujú podporu okolia. Rodiny, priateľov, známych či kolegov. Samy by to mnohokrát neustáli.

reklamní tašky

Túto chorobu výborne popisuje film „Spoveď nákupnej maniačky“. Dievča, ktoré pre nakupovanie zradilo aj svoju najlepšiu kamarátku a po celý život jej dýchal na krk exekútor. Na konci urobila rázny krok a predala všetko svoje oblečenie. Získala tak peňažné prostriedky na úhradu svojich dlhov. Ale to len s pomocou spoločnej terapie. V živote to nebude tak jednoduché ako v tomto filme, ale stojí za to pomôcť takýmto ľudom.

Preto, ak niekoho takého poznáte, neváhajte mu pomôcť! Sám si totiž nepomôže.