Nezařazené

Pohodlie a čistota škandinávskeho štýlu bývania

Škandinávsky štýl bývania, ktorý môžete poznať aj pod názvom nórsky štýl, pochádza zo severských európskych krajín, ktoré mali od dávnych čias špecifický štýl zariaďovania obydlí. Ich zariadenie sa samozrejme muselo vo veľkej miere prispôsobiť tamojším podmienkam. Aj keď to dnes už nie je nutné, tento štýl si zachovali a stáva sa veľkým trendom aj v iných krajinách.

dekorace

Drevo, drevo a ešte raz drevo
Do škandinávskeho štýlu bývanie patrí najmä bledé, dokonca väčšinou biele drevo, ktoré dotvára atmosféru snehom posypanej krajiny. Nemusíte sa báť použiť ani obyčajné bledohnedé drevo, ale je nutné s ním pracovať opatrne. Drevné môžu byť veľké kusy nábytku, ale aj nenápadne doplnky. Aj keď s nimi radšej opatrne. Prečo?

…lebo doplnkov málo a len funkčné
V škandinávskych krajinách je dôležité dbať na funkčnosť všetkých doplnkov, ktoré v byte či dome máte. Severania sú minimalisti a to aj v zariadení svojich domovov. V ich interiéroch sa nenachádza takmer nič, čo nie je stopercentne praktické a funkčné. Zameriavajú sa skôr na väčšie kusy nábytku, ktoré v interiéry dokonale využijú a sú špecialisti na multifunkčný nábytok, ktorý iste každý z nás pozná z obchodov s nábytkom zo Škandinávie.

Farieb iba málo
Severské domácnosti sú často krát zariadené priam až sterilne. Čistota, ktorá doslova sála z každého kúsku nábytku je pre nich viac než príznačná. Z farieb prevláda najmä biela alebo bledošedá, poprípade bledohnedá a občas aj čierna. Tá však len s mierou. Farieb sa ale neboja ani na severe. Treba len vedieť ako na ne. Jeden výrazne farebný prvok napríklad v žltej alebo červenej farbe urobí s interiérom divy. Avšak treba zvoliť správnu farbu a samozrejme správnu veľkosť farebne odlišného prvku. Spravidla sa vždy jedná o menší kus nábytku.

Mäkké a pohodlné prvky
Je takmer nutnosťou sterilitu interiéru vyrovnať niečím, čo bude v človeku evokovať pohodlie a teplo domova. Práve preto sa škandinávsky štýl bývania často dopĺňa veľkými mäkkými dekami, pohodlnými sedačkami alebo zvieracími kožami v podobe nástenných dekorácií alebo kobercov. Tých však u severanov nenájdete veľa.

interiér

Holá podlaha na nezaplatenie
Aj keď to môže pôsobiť nelogicky a nehostinne, Škandinávci používajú koberce len zriedkakedy. Nechávajú väčšinou podlahu holú a preto si na nej aj dávajú záležať. Väčšinou je drevená a používajú na ňu kvalitné a pekné materiály. Ak sa vám zdá, že takýto interiér pôsobí studeno, severania by vám určite odporovali. Pre nich je takýto spôsob bývania najideálnejší.