Nezařazené

Smaltovanie v domácich podmienkach

Smaltovaná keramika, šperky, či kuchynské pomôcky pôsobia neskutočne esteticky. Pri tejto technike je potrebné dosiahnuť vysokú teplotu. Smaltovací prášok sa totiž musí roztopiť a doslova zapiecť na danom predmete. Málokto však vie, že v skutočnosti existujú aj také prášky, s ktorými môžete pracovať i v domácich podmienkach. Postačí vám k tomu klasická rúra.
 
stůl

Výber prášku
Na domáce smaltovanie budete potrebovať prášok, ktorý môžete zapekať pri nižších teplotách. Niektoré potrebujú teplotu okolo sto päťdesiatich stupňov Celzia, iným stačí i obyčajná mikrovlnná rúra. Nájdete ich najskôr cez internetové predajne s kreatívnymi potrebami. Dobrá je napríklad značka Efcolor. V ich ponuke nájdete širokú paletu farieb a jednotlivých odtieňov. Navyše aj cena je pomerne prijateľná. Za desať mililitrové balenie zaplatíte okolo dvoch eur.
 
Čo všetko sa dá smaltovať
Tieto smaltovacie prášky môžete použiť na dekorovanie predmetov z kovu, kameňa, skla, dreva, či z keramiky. Dajte si však pozor na to, aby tieto predmety odolali teplote v rúre. Napríklad sklo vám môže pokojne prasknúť. Určite sa vyhnite plastovým predmetom.
 
Ako na to
Táto technika nie je síce extrémne náročná, no určitú zručnosť a hlavne predstavivosť, pri nej predsa len potrebujete. Problémom je to, že s prášok neriedite vodou., takže ním nemaľujete, ale doslova „prášite“. Výsledný efekt vznikne tak, že sa prášok roztopí a vytvorí obraz. Ak teda nepatríte k extrémne zručným maliarom skúste skôr abstraktné tvary. Ak si napríklad na kovový pliešok namaľujete obrys mačky, musíte prášok nasypať tak, aby ju po rozliatí aj pripomínal. Pripravte sa na to, že prvé pokusy určite nebudú dokonalé. Na tretí, či na štvrtý raz sa vám to však určite podarí.

starožitnost
 
Čo dekorovať
Smaltovanie vynikne najkrajšie na plechových doštičkách, z ktorých môžete vyrobiť náušnice, alebo náhrdelníky. Ak máte staré šálky, hrnce, misky,  alebo iný kuchynský riad, určite ho skúste takpovediac zrekonštruovať práve touto technikou. Koniec koncov, fantázia nepozná hranice, takže hor sa do tvorenia.