Nezařazené

Koniec Hollywoodu?

Pre niekoho prekvapivé, pre iného príjemné osvieženie. Filmy a seriály z dielne kalifornských majstrov sa každoročne šplhajú medzi najsledovanejšie a najziskovejšie. Realita je však taká, že moderná pop kultúra nemá náhradníka, ktorý by prebral žezlo. So svojím dlhoročným monopolom na zábavu sa oblasť Los Angeles premenila na bane pre boháčov. Tak to aj v poslednej dobe vyzerá. V našich kinách sa už neobjavujú nové tituly, ale recyklované. Prečo teda tolerujeme stagnáciu? Má vôbec zmyslel konkurovať?

planet holywwod.jpg

  • Men in Black, Lion King alebo Frozen, to je len zlomok diel, ktoré tu už boli. Game of Thrones je rovnako upravený námet, ktorý sa snaží napodobniť Pána prsteňov. Sú s tým fanúšikovia spokojní? Prevažná väčšina, ktorá sa o dianie na striebornom plátne príliš nezaujíma navštívi kino niekoľko krát za rok. Zlý film pre nich nič neznamená, iba ich zlú voľbu. Často sa mýlia. Filmoví recenzenti sa príliš často obúvajú či už do režisérov alebo hercov. Najmenej v suchu ostávajú scenáristi. Tí podľa nich vo väčšine nových stopáží na celej čiare zlyhávajú a to opakovane.
  • Prečo nenatočia niečo nové? To je otázka za všetky peniaze Holywoodu. Či už ide o kampaň alebo jednoduchú a nevinnú zábavu, mladí pisatelia nemajú šancu. Pre mnohých je prekvapením, že diela, ktoré brali celý život ako originálne a dokonalé mali svojho predchodcu v začiatkoch čiernobieleho filmu. Ten bol síce nemý a nemal veľkú kvalitu, no námet sa zase raz zopakoval. Bohužiaľ, platí to dodnes. Ako sa dostať z tohto bludného kruhu?

studia LA.jpg

  • Konkurencia je nutná pre život a rozvoj. Možno práve preto sa súčasné umenie dusí. V Európe nemáme žiadnu konkurencie schopnú silu. Jediný opozičník je Bollywood, ktorý sa za zásterkou indických tradícií, snaží zdieľať rovnaké posolstvo ako americké produkcie. Je to šokujúce, no umelci dovolili, aby vznikol monopol na umenie a zábavu.
  • Ako to teda riešiť? Dôležitá je podpora štátu na tvorenie kultúry nezávisle. Aspoň tak sa odzrkadlí skutočnosť na plátne. Ďalším dôležitým bodom je zachovať filmové festivaly. Tie každoročne prezentujú kvalitu z rôznych kútov sveta a tvoria zdravé súťaživé prostredie pre tvorcov, ktorí chcú naozaj tvoriť.