Nezařazené

Vegetariánstvo – životná filozofia

Pokiaľ nepatríte k vegetariánom z donútenia ( máte od lekára zakázané jesť mäsité jedlá) ste dobrovoľným vegetariánom. V tomto spôsobe života ide v podstate o nepáchanie násilia voči zvieratám. A nie len to, je v nej zakotvená starostlivosť o ne. Vegetariáni jedia produkty zo zvierat – mlieko, vajíčka, med,… ale neoblečú si koženú bundu či nohavice. Dôvod je jednoduchý. Pre kožené, alebo kožušinové oblečenie by muselo zviera zomrieť, ale pri získavaní vajíčok, alebo mlieka zviera netrpí a ani nemusí za to obetovať svoj život.

zelenina

Dávna minulosť vegetariánstva.
Tento spôsob stravovania nie je najnovšou módnou vychytávkou. Vegetariánstvo je tu s nami už niekoľko storočí. Bezmäsitej strave dávali prednosť už v starom Grécku a Indii pred pár storočiami. Rôzne pôsty nájdete aj v náboženstve. islam, kresťanstvu, judaizmus či budhizmus – v každom z nich sa spomína obdobie, kedy je zakázané jesť mäsitú stravu.

Evniromentálne dôvody pre vegetariánstvo.
Ochrana prírody rezonuje všade okolo. Kladie sa dôraz na znečisťovanie ovzdušia plynmi z áut, hovorí sa o igelitkách a plastoch, ale prírodu si ničíme aj konzumáciou mäsa. Zvýšený chov zvierat na mäso si vyžaduje zvýšenie pestovania rastlín určených na chovanie jatočných zvierat. Takto sa ničí príroda na úkor získania poľnohospodárskej pôdy, vymierajú divo žijúce zvieratá a ničia sa prirodzené biotopy vzácnych rastlín. Takto obrábané 2 hektáre pôdy dokážu nasýtiť jedného človeka, ktorý bežne konzumuje mäso. 2 hektáre pôdy, ale dokážu uživiť takmer 14 – tich vegetariánov.

buvol

Bielkoviny a vegetariáni
Bezmäsité stravovanie môže mať na organizmus priaznivý vplyv – ovocie, zelenina, semená, zrná, mlieko a mliečne výrobky,… to všetko obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a živín prospešných pre ľudský organizmus. Problém nastáva pri živočíšnych bielkovinách, ktoré vegetariáni nemajú odkiaľ získať. Preto nie je na škodu zaradiť do svojho jedálnička ryby. Získate nie len bielkoviny, ale aj nenasýtené mastné kyseliny, ktoré organizmus pre svoje zdravie tiež potrebuje.